- Sanitní služba Klatovy, s.r.o.
- Nadace Křižovatka
- Václav Kohout
- Milada Horáková
- BAXTER CZECH spol. s r.o.
- Hipp Czech s.r.o.
- Miroslava Míčková
- Lorenc Logistic, s.r.o.
- Aeskulab, k.s.
- Nováček Consult, s.r.o.
- MUDr. Dagmar Hlavsová, s.r.o.
- Nadace Archa Chantal
- Tichý svět, o.p.s.
- Věra Kurcová

Ledviny si nechala zkontrolovat stovka zájemců. U poloviny bylo zjištěno riziko nemoci

8.3.2018 - tisková zpráva

Dnešní preventivní akce Světový den ledvin, při níž se zájemci mohli nechat v Klatovské nemocnici vyšetřit a zjistit riziko onemocnění ledvin, vzbudila opět velký zájem. Přišlo přes sto lidí. Oproti předešlým ročníkům bylo poměrně dost mladých zájemců do 30 let. I proto je celkem překvapivé, že riziko onemocnění bylo zjištěno u celé poloviny vyšetřených.  

Zájemci si napřed se sestrami vyplnili anamnézu a pak se jim měřil krevní tlak, zjišťovala hladina cukru, prováděl test moči a hodnotilo BMI (index tělesné hmotnosti. Se zjištěnými hodnotami a s anamnézou šel každý na konzultaci k nefrologovi, který se dál pacientů ptal na výskyt ledvinových poruch u příbuzných nebo jiné zdravotní problémy.

„U 25 lidí jsme zjistili střední riziko onemocnění ledvin a doporučili jim správnou péči o ledviny, stravování a aby svůj zdravotní stav bedlivě sledovali. U 28 lidí jsme zjistili vysoké riziko onemocnění s doporučením navštívit ošetřujícího lékaře. A osm z nich jsme rovnou pozvali do nefrologické ambulance u nás v nemocnici na důkladné vyšetření,“ uvedl jeden z nefrologů Klatovské nemocnice Jan Vachek s tím, že pacientům se závažným nálezem bude proveden odběr krve a moči pro jejich detailnější vyšetření přímo v laboratoři.

„Pokud se nějaká porucha ledvinových funkcí prokáže, přijmeme je do péče. Pokud se totiž s léčbou nemoci ledvin začne včas, je možné onemocnění zpomalit nebo i dokonce zastavit. Při pozdním odhalení problému je šance na zlepšení mizivá. A chronické potíže mohou mít fatální následky,“ doplňuje lékař.

Ke Světovému dni ledvin se připojují vždy v polovině března nefrologické ambulance a dialyzační pracoviště z celého světa. Klatovská dialyzační jednotka se zapojuje od roku 2014.  Celkem už přišlo na preventivní vyšetření kolem šesti stovek lidí. Letos mezi nimi byly i mladší ročníky. „Ukazuje to, že mladí lidí mají zájem o svůj zdravotní stav. A je to dobře. O zdraví se má dbát v každém věku. Ne až ve chvíli, kdy začnou nějaké potíže,“ doplňuje Jan Vachek.

Kdo letošní vyšetření z jakýchkoli důvodů nestihl a měl by zájem o zjištění rizik onemocnění ledvin, může se obrátit na svého praktického lékaře a následně se objednat na vyšetření v nefrologické ambulanci Klatovské nemocnice: http://klatovy.nemocnicepk.cz/ambulance/interni-ambulance#pod-315

Preventivní akce Světový den ledvin se bude letos v březnu konat ještě ve Stodské nemocnici. Tam ji organizuje ve své běžné ordinační době nefrologická ambulance. Podrobnosti zde: http://stod.nemocnicepk.cz/ledviny 

Kontakt:
MUDr. Jan Vachek – nefrolog Klatovské nemocnice: jan.vachek@vfn.cz, 376 335 802 / 804
Bc. Jiří Kokoška – PR a komunikace Nemocnice Plzeňského kraje: 777 315 018, jiri.kokoska@nemocnicepk.cz 


    O nemocnici > Tiskové zprávy > Ledviny si nechala zkontrolovat stovka zájemců. U poloviny bylo…
Klatovská nemocnice, a.s.
Plzeňská 929, 339 01 Klatovy
IČO: 26360527 DIČ: CZ26360527

Klatovská nemocnice a.s. © 2018
Webdesign Estetica online s.r.o.